AHMET KURTCEBE ALPTEMOÇİN

Onursal Başkanımız Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, 1940 yılında İstanbul’da dünyaya gelir.

Çocukluğu, babası Ali Rıza Bey’in askerlik, annesi Emine Zekiye Hanım’ın öğretmenlik mesleği sebebiyle Anadolu’nun çeşitli illerinde geçen Alptemoçin, ortaokul ikinci sınıfta babasını kaybettikten sonra 1953 yazında Ankara’ya yerleşir ve Ankara Atatürk Lisesi’nde başladığı eğitimini 1957 senesinde mezun olarak tamamlar.

Ardından ODTÜ Makine Fakültesi’nden Yüksek Şeref Öğrencisi unvanı alarak mezun olur. Bölümü bitiren en başarılı isim olan Alptemoçin, diplomasını İsmet İnönü’nün elinden alır.

Askerliğini Ankara’da yedek subay olarak yapar. Terhisinin ardından Bayındırlık Bakanlığı, Yapı İşleri Dairesi’nde çalışır. Kısa süren memuriyet hayatından sonra üniversite son sınıfta 3,5 aylığına staj yapmak için gittiği Almanya’ya yeniden gider. Dört yıla yakın bir zaman Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye kesin dönüş yapar ve Türk Traktör Fabrikası’nda İmalat Atölyeleri Müdürü olarak çalışmaya başlar.

1969 yılında Bursa’ya göçer ve Türk otomotiv sanayiine parça üretecek Taysan’ın temellerini atar. 1978 yılında, Recep Bekler’le, Türkiye’deki otomotiv sanayiinin geleceğine inanarak kurulan dostluk sonunda bir ortaklığa dönüşür ve Erkurt Tekstil ve Yalıtım Ürünleri A.Ş. kurulur. Ardı ardına kurulan şirketlerle birlikte Erkurt Holding, günümüzde Türk oto yan sanayisinin önemli holdinglerinden biri haline gelir.

Siyasete 1983 yılında kendisine yapılan ısrarlı teklifleri artık reddedemeyerek giren Ahmet Kurtcebe Alptemoçin, sırasıyla 17. ve 18. Dönem milletvekili, Devlet Bakanı, Maliye ve Gümrük Bakanı, Sosyal Güvenlik Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapar.

2016 yılında Erkurt Holding A.Ş. Onursal Başkanı seçilir.

Evli ve bir çocuk babası olan Ahmet Kurtcebe Alptemoçin Beşiktaş Jimnastik Kulübü, Türkiye Jokey Kulübü, Kavaklıdere Sosyal Kulübü, Anadolu Kulübü ve Türk Parlamenterler Birliği üyesidir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

RECEP BEKLER

Recep Bekler, 1933 yılında, şimdilerde Sırbistan topraklarında yer alan Yeni Pazar’da, orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Tarih 10 Kasım’dır.

İlk ve orta öğrenimini zamanın Yugoslavya’sının başkenti Belgrad’ta tamamlar. Tekstil Meslek Okulu’nu bitiren Bekler, ardından Almanya’da burslu okumaya hak kazanmıştır ancak babasının “hayır” cevabıyla bu fırsatı değerlendiremez.

Recep Bekler, daha sonra babasının bu kararı hakkında “hayatımın dönüm noktasıdır” diyecektir. Böylece erken yaşlarında çalışma hayatıyla tanışır ve irili ufaklı işlerde çalışmaya başlar.

Tekstil makineleriyle tanıştıktan sonra aradığını bulmuştur: Makinelerle arkadaş olmuş, onların dilini ve çalışma sistemlerini çözmüş ve pratik zekâsıyla, oluşan sorunlara anında çözüm bulmaya başlamıştır.

Yıl 1958’dir ve Recep Bekler, doğduğu topraklara “Allahaısmarladık” diyerek anavatan Türkiye’ye doğru yola çıkar. Çeşitli tekstil fabrikalarında önce işçi, sonra ustabaşı olarak çalışır. Sabahlara kadar makine montajında çalışır Recep Bekler, makinelerin binbir emekle kurulduktan sonra çalışmalarını izlemek en büyük zevklerindendir. Gide gele tekstil piyasasının bir numaralı ustabaşı montörü olur.

Ardından keçe üretimine başlar. Tam bu zamanlarda Ahmet Kurtcebe Alptemoçin ve Recep Bekler’in yolları kesişir. İkisinin de hayata bakışı, hırsları ve cesaretleri aynı hedefe yöneliktir. İyi arkadaş olurlar. İkiliye Kemal Kabadayı ve Macit Merter’in de katılımıyla Erkurt Holding’in temelleri atılır.

Tofaş’a yedek parça üretme başarısını elde eden Alptemoçin ve Bekler, bundan sonra da el ele yürürler iş hayatında, karşılarına çıkan zorlukları birlikte aşarlar, pes etmezler ve çalışma hırslarıyla Erkurt’u Türkiye’nin önemli otomotiv yan sanayi kuruluşlarından biri haline getirirler.

İşini başarmanın ve tuttuğunu koparmanın timsali olan Recep Bekler, 23 Haziran 2012 tarihinde, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak bu dünyaya veda eder. Ruhu şad olsun!