ARİFE KOMAN

Tokat-Turhal’da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokulu Turhal’da okudu. Girdiği öğretmen okulu sınavında, Ağrı Kız İlk Öğretmen Lisesi’ni yatılı olarak kazandı.  Ağrı’da okumaya başladı. Lise 2. sınıftan sonra, öğretmenler kurulu kararıyla, Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’ne seçildi. Girdiği sınavı kazandıktan sonra, eğitimine Ankara’da devam etti. Türkiye’nin, 27 öğretmen okulundan seçilerek gelen Fen-Edebiyat bölümü öğrencileriyle birlikte girdiği sınavda, İstanbul Edebiyat Fakültesi ve Ankara Dil-Tarih Coğrafya Fakültelerine kayıt hakkı kazandı. Ayrıca girmiş olduğu yetenek sınavlarında Gazi Eğitim, Müzik Bölümü’nü de kazanınca, tercihini müzik öğretmenliği eğitiminden yana kullandı.

İlk görev yeri, Balıkesir Savaştepe Lisesi oldu. Okulun ilk müzik öğretmeniydi. Öğretmenliğe büyük bir heyecanla başladı. Okulunda, müzik adına bütün çalışmaları başlattı. Lisenin ilk konseri ilçede sevinçle karşılandı.

2. yıl başarılı bulunduğu için kadrosu Savaştepe Öğretmen Lisesine alındı. Yeni okulunu da çok sevdi. Eski Köy Enstitüsü, yeni adıyla Öğretmen Lisesinde durum çok farklıydı. Müzik Atölyesi, kuyruklu piyano, kemanlar ve iyi bir nota arşivinin yanı sıra sınavla alınmış çalışkan öğrenciler, çalışma aşkını zirveye taşıdı. Öğrenciler yatılı olunca, çalışma saatleri uzadıkça uzadı.

3 yıl çalıştı.

Balıkesir-Savaştepe’den sonra, Bursa İmam Hatip Lisesi’ne atandı. Yine okulun ilk müzik öğretmeniydi. Okulda, 100 kişilik öğrenci korosunu kurdu hemen. “Birlikten kuvvet doğar” sözüne hep inandı. Çalışmalarında ulus, vatan, bayrak, Atatürk ve insan sevgisini tema olarak seçti. Kendi inandığı değerleri, sevgi, saygı ve sabırla harmanlayarak anlattı öğrencilerine.

4 yıl çalıştı.

Bursa Atatürk Lisesi’ne atandı. Burada da çalışmalarının temposu çok yüksekti. Dersler, korolar, halk oyunları, konserler, il bazındaki törenlerin koordinasyonu derken, öğretmenliğe adanmışlığı sayesinde rol-model olunca, müzik öğretmenliğine hevesli öğrencilerine rehberlik etti. Onları sınavlara hazırlayarak, geleceğe yol açtı. Bu sayede çok sayıda müzik öğretmeni meslektaşları oldu.

15 yıl çalıştı.

Özel sektörden gelen talepler üzerine, sektör değişimi kararı aldı. Devlete olan borcunu ödemenin iç huzuruyla emekli oldu, çalışmalarına özel sektörle devam etti.

4 yıl özel okul müzik öğretmenliği, 12 yıl da özel okul yöneticiliği yaptı.

16 yıl çalıştı.

En büyük kazanımı; tüm öğrenci yaş gruplarıyla kurduğu iletişim becerisi ve ülkesini, ulusunu, bayrağını seven, yaşadığı topluma fayda yaratan, sevgi ve saygıyı misyon edinmiş öğrencileri oldu.

Onu yetiştiren ve bugünlere gelmesini sağlayan Cumhuriyet’e karşı borcunu çalışarak ödemeyi amaç edinen adanmışlık yapısıyla, kendi okulunu kurmak istedi.

Uzun süredir ilgilendiği Sivil Toplum Kuruluşlarının, toplumda yarattığı değerleri yerinde yaşamak ve bu konuda değer yaratabilmek kararıyla, Alptemoçin Bekler Eğitim ve Endüstriyel Gelişim Vakfı’nda çalışmaya başladı.

4 yıldır vakfımızın yöneticiliğini yapmaktadır.

Evli; 2 çocuk, 2 torun sahibidir.